Tα βραβεία που απονεμήθηκαν στο 10ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας


Reading time: 4 Minutes

Τελευταία ενημέρωση 9 Νοεμβρίου 2022 by manos (ceo)-admin

Σε ατμόσφαιρα ενθουσιασμού και μεγάλης γιορτής έγινε η απονομή Βραβείων και Επαίνων για τις επτά θεατρικές ομάδες που τίμησαν το 10ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας. Τις απονομές  έκαναν  τα αξιότιμα μέλη της Κριτικής Επιτροπής: η Έρση Βασιλικιώτη, ο Νίκος Βερλέκης, ο Τηλέμαχος Μουδατσάκης, ο Θέμης Μουμουλίδης,  ο Κώστας Θωμαΐδης, η Υβόνη Μεταξάκη και η Σοφία Φιλιππίδου, οι διοργανωτές: Ιωάννα Ζουριδάκη και Σοφία Κονταξάκη, οι συνδιοργανωτές: ο κ. Βαρδάκης Γεώργιος από την Ένωση Ξενοδόχων Ιεράπετρας και Ν/Α Κρήτης, η κυρία Σακαδάκη Μαρία από την ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α του δήμου Ιεράπετρας, ο Δήμαρχος Ιεράπετρας κ.Καλαντζάκης Θεοδόσιος και ο βουλευτής Λασιθίου Κ. Θραψανιώτης Εμμανουήλ.

Η όλη τελετή λήξης πλαισιώθηκε από μία ιδιαίτερα προσεγμένη καλλιτεχνικά παράσταση με τίτλο: ‘’ Ο Χατζιδάκις στο Θέατρο ‘’ σε σκηνοθεσία της Νίκης Παπαδάκη με συμμετοχή μελών και φίλων του Συλλόγου Φίλων Θεάτρου Ιεράπετρας. Τόσο η Τελετή Λήξης όσο και όλες οι παραστάσεις μεταδόθηκαν live streaming για τους φίλους μας που δεν ήταν μαζί μας.

Η ολοκλήρωση της ξεχωριστής αυτής γιορτής έγινε σε κοινό δείπνο εκπροσώπων  των ομάδων που συμμετείχαν στο φεστιβάλ, διοργανωτών και συνδιοργανωτών με τη συνοδεία της ξεχωριστής για την ποιότητα και γνησιότητα μουσικής του Βαγγέλη Βαρδάκη και Κωστή Αβυσσινού καθώς και με το συγκρότημα -σταθερή αξία-του Σπύρου Τσικαλουδάκη, διαρκούς φίλου και υποστηρικτή του φεστιβάλ, και των συνεργατών του: Φραγκάκη Γεωργίου και Πορφυράκη Ξανθούλας.

Τα βραβεία που απονεμήθηκαν έχουν ως εξής:

Βραβείο Α’ καλύτερης παράστασης :Απονέμεται στην παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα που παρουσιάστηκε από τον Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου

Βραβείο Β’ καλύτερης παράστασης: Απονέμεται στην παράσταση “Η Αγία Ιωάννα των σφαγείων”του Μπέρτολντ Μπρεχτ, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Βραβείο Γ’ καλύτερης παράστασης: Απονέμεται στην παράσταση “Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων” του Αρκά, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΑλΜΑ – Βρυξελλών

Βραβείο Κοινού: Απονέμεται στην παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα που παρουσιάστηκε από τον Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου

Βραβείο Σκηνοθεσίας: Απονέμεται στο Γιάννη Μπλέτα για την παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα, που παρουσιάστηκε από το Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου

Βραβείο Α’ Ανδρικού ρόλου: Απονέμεται στον Ανδρέα Τσιαπτσιάδη για την ερμηνεία του στο ρόλο του “Δημήτρη” στην παράσταση “Βράδυ Σαββάτου” της Γιούλης Αποκατανίδου, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ, Καβάλας

Βραβείο Α’ Γυναικείου ρόλου: Απονέμεται στην Έμυ Καμπουρίδου για την ερμηνεία της στο ρόλο της “Λόλα” στην παράσταση “Βράδυ Σαββάτου” της Γιούλης Αποκατανίδου, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ, Καβάλας

Βραβείο Β’ Ανδρικού ρόλου: Απονέμεται στο Γιώργο Καναρά για την ερμηνεία του στο ρόλο του “Μπαμπά Κόφι” στην παράσταση “Θεέ μου, τι σου κάναμε;” του Φιλίπ Ντε Σοβερόν και Γκι Λωράν, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Σκηνή Λιμεναρίων Θάσου

Βραβείο Β’ Γυναικείου ρόλου: Απονέμεται στη Βάσω Πιστέλα για την ερμηνεία της στο ρόλο της “Μαμάς Κόφι” στην παράσταση “Θεέ μου, τι σου κάναμε;” των Φιλίπ Ντε Σοβερόν και Γκι Λωράν που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Σκηνή Λιμεναρίων Θάσου

Βραβείο Σκηνογραφίας: Απονέμεται στο Γιάννη Μπλέτα για τα σκηνικά της παράστασης “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα, που παρουσιάστηκε από τον Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου

Βραβείο Ενδυματολογίας: Απονέμεται στον Κυπριανό Μουτεβελή για την παράσταση “Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων” του Αρκά, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΑλΜΑ – Βρυξελλών.

Βραβείο Χορογραφίας: Απονέμεται στις Σαβίνα Ζέππου & Αγάπη Αστροπεκάκη για την παράσταση“Η Αγία Ιωάννα των σφαγείων” του Μπέρτολντ Μπρεχτ, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Βραβείο μουσικής επιμέλειας: Απονέμεται στις Βάλια Κωτσιγιάννη & Ξένια Μπελέκου για την παράσταση “Το μπουφάν της Χάρλεϊ ή Πάλι Καλά” του Βασίλη Κατσικονούρη που παρουσιάστηκε από την Θεατρική Ομάδα ΜΕΘΕΞΙΣ Αθηνών.

Βραβείο Πρωτότυπης μουσικής: Απονέμεται στον Αντώνη Ζαχαράκη για την παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα που παρουσιάστηκε από τον Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου.

Βραβείο Κινησιολογίας: Απονέμεται εξ ημισείας στη Γιούλη Μαρούση για την παράσταση “Ο Γενικός Γραμματέας” του Ηλία Καπετανάκη που παρουσιάστηκε από τη θεατρική ομάδα ΘΕΑΤΡόpolice–Αγρινίου και  στη Δέσποινα Παπαδοπούλου για την παράσταση “Βράδυ Σαββάτου” της Γιούλης  Αποκατανίδου που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ, Καβάλας.

Βραβείο Φωτισμού: Απονέμεται στην παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα, που παρουσιάστηκε από τον Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου

Βραβείο Προγράμματος: Απονέμεται στη Θεατρική Ομάδα ΜΕΘΕΞΙΣ Αθηνών για την παράσταση “Το μπουφάν της Χάρλεϊ ή Πάλι Καλά” του Βασίλη Κατσικονούρη.

Βραβείο Αφίσας: Απονέμεται στην παράσταση “Το μπουφάν της Χάρλεϊ ή Πάλι Καλά” του Βασίλη Κατσικονούρη, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΜΕΘΕΞΙΣ Αθηνών.

Βραβείο Συγγραφής Ελληνικού Έργου: Απονέμεται στη Γιούλη Αποκατανίδου για το έργο της “Βράδυ Σαββάτου” που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ, Καβάλας

Βραβείο επιλογής θεατρικού έργου: Απονέμεται στη  θεατρική ομάδα ΘΕΑΤΡόpolice, Αγρινίου για την παράσταση “Ο Γενικός Γραμματέας” του Ηλία Καπετανάκη

Έπαινος Ερμηνείας: Απονέμεται στις Κορίνα Μπέλεση, Θεοδώρα Χαραλαμποπούλου, Αγάπη Αστροπεκάκη, για την ερμηνεία τους στις κυρίες με τα ψάθινα καπέλα στην παράσταση“ Η Αγία Ιωάννα των σφαγείων ”του Μπέρτολντ Μπρεχτ, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Έπαινος Ερμηνείας: Απονέμεται στη Μυρτώ  Μαρκάκη για την ερμηνεία του στο ρόλο της “Κατούριαν” στην παράσταση “Ο Πουπουλάνθρωπος” του Μάρτιν ΜακΝτόνα, που παρουσιάστηκε από το Χώρο πολιτισμού “Σημείο” και τη θεατρική ομάδα “Ble” Ρεθύμνου στο

Έπαινος Ερμηνείας: Απονέμεται στο Χρήστο Αιβαλιώτη για την ερμηνεία του στους ρόλους “Μικρό Σπουργίτι & Διάβολος” στην παράσταση “Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων” του Αρκά, που παρουσιάστηκε από τη Θεατρική Ομάδα ΑλΜΑ – Βρυξελλών

11

Πόσο χρήσιμη ήταν αυτή η ανάρτηση;

Κάντε κλικ σε ένα αστέρι για να το αξιολογήσετε!

Μέση βαθμολογία 0 / 5. Πλήθος ψήφων 0

Δεν υπάρχουν ψήφοι μέχρι τώρα! Γίνετε ο πρώτος που θα αξιολογήσει αυτήν την ανάρτηση.